banner galeria

banner konkursy

banner uczniowski

rada

zdjcie12spektakl2W piątek 9 grudnia uczniowie klas IV-VI wraz z panią M. Smolarek i A. Polus udali się do Teatru Wielkiego w Łodzi na spektakl baletowy pt. „Dziadek do orzechów” do muzyki Piotra Czajkowskiego. Był to dla nich, jak się okazało, fantastyczny mikołajkowy prezent wprost z krainy wyobraźni.

Autorem inscenizacji i choreografii spektaklu jest Giorgio Madia. Cudowna muzyka rosyjskiego kompozytora znalazła godną oprawę w postaci przepięknych dekoracji i kostiumów, które wywarły na wszystkich niezapomniane wrażenie – przede wszystkim pomogły pobudzić wyobraźnię i zapomnieć „o Bożym świecie” na ponad dwie godziny!
W pierwszej scenie baletu, w domu Silberhausów trwają ostatnie przygotowania do wigilijnej wieczerzy Bożego Narodzenia. W świątecznym podnieceniu Klara i jej brat Fritz oczekują na zaproszonych gości. Na scenie dominuje kolor czerwony. Nawet ogromna choinka składa się z wielkich czerwonych kul - bombek. Następnie rozdawane są prezenty, a wśród nich znajdują się trzy naturalnej wielkości tańczące lalki: Ołowiany żołnierzyk, Kosmonauta i Balerina. Klarze najbardziej jednak podoba się Dziadek do orzechów, którego zazdrości jej brat.
Kiedy wieczór wigilijny się kończy, dziewczynka udaje się na spoczynek i wtedy to na scenę przylatuje ogromna szklana kula, która okazuje się być miejscem jej snu. Gdy zegar wybija północ, zaczynają dziać się dziwne rzeczy – po mieszkaniu buszują olbrzymie myszy, Dziadek do orzechów i żołnierzyki ożywają… , Książę i Mikołaj zabierają Klarę do wspaniałej, skrzącej, białej krainy, gdzie radośnie tańczą płatki śniegu czy choinki.
Dwie kolejne sceny przedstawiające sen małej Klary przenoszą nas w scenerię, w której dominuje biel, srebro, złoto i róż. Wszystko jest cudowne, panuje atmosfera radości. W poszczególnych scenach tancerze wykonują tańce charakterystyczne dla różnych stron świata m.in. Torreador - Taniec hiszpański; Taniec Cukrowej Wróżki; Taniec chiński, w którym zgromadzone małe chińskie dzieci (uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Łodzi) tańczą wokół sióstr syjamskich; Arabowie - ukazujący uwielbienie kobiecie; Rosjanie -tryskający energią; pojawiają się także Włosi, trzy kokieteryjne Francuzki…
Niestety jak każdy sen i ten się musi skończyć. Klara budzi się pod choinką i wraca do rzeczywistości.
Wszyscy byli dosłownie zauroczeni tą klimatyczną radosną opowieścią, która wprawiła widzów w przedświąteczny nastrój.
W drodze powrotnej do szkoły członkowie kółka teatralnego zastanawiali się, które z pomysłów choreograficznych można by było przenieść na grunt szkolnego przedstawienia…