banner galeria

banner konkursy

banner uczniowski

rada

I.SENDLERTo cykl książek, które przybliżają młodym czytelnikom fakty z trudnych dla narodu polskiego czasów II wojny światowej. Uczniowie kl. IV-VII naszej szkoły 27 września 2017r. mogli uczestniczyć w niecodziennej lekcji literatury i historii podczas spotkania zorganizowanego przez Filię Biblioteczną w Glinniku z pisarką panią Renatą Piątkowską – autorką dotąd 19 książek dla dzieci, m.in. „Wszystkie moje mamy”.

„Wszystkie moje mamy” to wzruszająca opowieść o wojennych przeżyciach Szymona Baumana - małego żydowskiego chłopczyka, który stracił ojca pojmanego przez hitlerowców w ulicznej łapance i wywiezionego do obozu koncentracyjnego; jego dom zbombardowano; był zmuszony przenieść się do getta, gdzie cierpiał głód, aż wreszcie podzielił los dwu i pół tysiąca żydowskich dzieci, mających szczęście spotkać na swej drodze siostrę „Jolantę”, czyli niezapomnianą Irenę Sendlerową, dzięki odwadze i determinacji której udało się im przetrwać gehennę wojny.
Pani Renata Piątkowska w niezwykle interesujący i wzruszający sposób opowiadała o Irenie Sendlerowej, podkreślając jej niezłomną postawę w czasie wojny i po niej. Przypomniała słowa siostry „Jolanty”, które były jej mottem życiowym: „Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat”. Jej opowieść dopełniały pięknie czytane przez lektorkę - panią Malwinę Kożurno fragmenty książki.
Na koniec spotkania Panie podziękowały za uwagę i pogratulowały uczniom znajomości tematu związanego z wojną i okupacją. Przyznały, że rzadko bywa, aby młodzi ludzie byli dobrze zorientowani w tej trudnej tematyce. Pani Piątkowska zachęciła także do zainteresowania się Nagrodą imienia Ireny Sendlerowej przyznawaną dla nauczycieli „Za naprawianie świata”..
Spotkanie zakończyło się wspólnymi zdjęciami, autografami autorki i wpisami do kroniki szkolnej.