banner galeria

banner konkursy

banner uczniowski

rada

p930015530 września 2017r. uczniowie klasy VII i przedstawiciele klasy VI (w większości harcerze z drużyn Hufca Inowłódz) z panią M. Smolarek udali się wraz z harcerzami z Tomaszowskiego Hufca ZHP na wycieczkę do Warszawy. Była to niespodzianka dla męskiej klasy z okazji Dnia Chłopaka.

Wyprawa rozpoczęła się od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym to idąc tropem kolejnych 63 dni wojennych zmagań można było prześledzić losy powstania i bardzo młodych ludzi w nim uczestniczących. Nasi uczniowie mieli okazję obejrzeć projekcję filmu w Kinie „Palladium”, przejść podziemnymi kanałami, którymi powstańcy przemieszczali się z dzielnicy do dzielnicy, wsiąść na motor czy rower z epoki, zobaczyć podziemną drukarnię, polowy szpital, ulice pełne mogił, barykady; wejść do ulicznego bunkra czy wysłać pocztą polową wiadomość z wojny. Wszystkich zachwyciła formuła muzeum – „machina czasu”, która przeniosła zwiedzających do roku 1944.
Następnie udaliśmy się na Cmentarz Powązkowski, zwyczajowo zwany Starymi Powązkami, których historia sięga do roku 1790. Wśród pochowanych odwiedziliśmy groby Stanisława Moniuszki, rodziców Chopina, Gustawa Holubka, Czesława Niemena, Ireny Jarockiej, Kilińskiego; postawiliśmy znicze przy kwaterach powstańców i pomordowanych na Wschodzie. Stamtąd poszliśmy na tzw. Powązki Wojskowe, gdzie oddaliśmy hołd przede wszystkim walczącym w powstaniach narodowych i wojnach. Świece zapaliliśmy na kwaterach harcerzy z Szarych Szeregów, grobach Aleksandra Kamińskiego i bohaterów jego książki „Kamienie na szaniec”; przemaszerowaliśmy aleją zasłużonych, odwiedzając groby: Jana Brzechwy, Władysława Szpilmana, Juliana Tuwima, Kamili Skolimowskiej, Władysława Kopalińskiego, Marka Kotańskiego, K.K. Baczyńskiego, Bronisława Geremka, Jerzego Kuleja, Kazimierza Deyny … i wielu innych zasłużonych dla Polski.
Znicze zapaliliśmy przy pomniku katastrofy smoleńskiej z 2010r., na Kwaterach Łączki.
Ostatnim punktem sobotniej wyprawy był spacer po Starym Mieście- złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Małego Powstańca, zwiedzanie Kościoła Jana Chrzciciela. Po pysznym, choć późnym obiedzie wyruszyliśmy do domów, w których byliśmy grubo po godzinie 21.
To była wspaniała lekcja historii w nowoczesnym wydaniu!