banner galeria

banner konkursy

banner uczniowski

rada

20191029 115458o tych, którzy odeszli na wieczną wartę… i dlatego młodsi uczniowie z kl. I-III i ich starsi koledzy z klasy VI i VII podczas szkolnej wycieczki do Tomaszowa Maz. zapalili znicze pod tablicą na ul. Browarnej upamiętniającą straconych podczas II wojny światowej tomaszowian. Poza tym klasy IV,V i VIII wraz z wychowawcami udały się do Szańca mjr Hubala i do Inowłodza na cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej.

W Anielinie uczniowie kl. IV, V i VIII porządkowali miejsce upamiętniające śmierć majora Henryka Dobrzańskiego - dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego - symboliczną budowlę z kamieni polnych w kształcie pierścienia znajdującą się na leśnej polanie. Uczniowie złożyli pod obeliskiem kwiaty i zapalili biało-czerwone znicze.
Następnie pojechali do Inowłodza na zapomniany leśny cmentarz z czasów I wojny światowej, na którym zostali pochowani bezimienni żołnierze biorący udział w bitwie rozegranej tam w dniach 24 - 27 grudnia 1914r. pomiędzy armią niemiecką a siłami rosyjskimi. Wśród poległych było bardzo wielu Polaków, którzy służyli w zaborczych wrogich sobie armiach. Uczniowie uprzątnęli cały teren i zapalili znicze. Działania te wpisały się w realizację programu MEN ph. „Szkoła pamięta” i były lekcją nowoczesnego patriotyzmu w myśl hasła: „Znać wczoraj. Działać dzisiaj. Tworzyć jutro”.
Warto przeczytać artykuł na Portalu Internetowym Format 3A
http://format3a.pl/szkola-podstawowa-w-glinniku-pamieta/