Oficjalna strona Publicznej Szkoły Podstawowej w GlinnikuPedagog JAK ZWIĘKSZYĆ EFEKTYWNOŚĆ UCZENIA SIĘ?

banner galeria

banner konkursy

banner uczniowski

rada

naukaAby efekty Twojej nauki były jak najlepsze powinieneś wiedzieć, że ma na to wpływ kilka czynników. Przeczytaj poniższe wskazówki i postaraj się jak najwięcej z nich wdrożyć podczas procesu nauki. Powinieneś zwrócić uwagę na:

OTOCZENIE – zadbaj by w miejscu Twojej nauki panował porządek oraz odpowiednie oświetlenie. Zwróć uwagę na postawę ciała jaką przyjmujesz podczas nauki, a także czy Twój pokój jest odpowiednio często wietrzony.

ORGANIZACJA CZASU – podczas organizacji czasu bardzo ważna jest systematyczność. Ma ona bowiem wpływ na odpowiednie tempo dostarczania informacji i lepsze zapamiętywanie wyuczonych reguł czy treści. Istotnym elementem jest również odpowiednie przygotowanie, co pozwoli Ci łatwiej zrealizować wyznaczony cel.

MOTYWACJA – z motywacją ściśle związany jest cel ponieważ wyznaczanie sobie celów pozwala na lepsze zorganizowanie czasu. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę!
Z celem z kolei związane są korzyści jakie możesz osiągnąć z opanowania danego materiału.

DOSTARCZANIE ENERGII – ważne jest by podczas procesu nauki dostarczać organizmowi kalorii, ponieważ czasie nauki człowiek zużywa bardzo dużo energii – umysł pracuje intensywniej i trzeba mu dostarczać posiłków i płynów. Istotne jednak, żeby posiłki były zdrowe. Oprócz tego energia dostarczana jest poprzez odpowiednią ilość snu (minimum 10 h).

DOBÓR ODPOWIEDNICH METOD UCZENIA SIĘ – istnieje wiele metod uczenia się. Każdy powinien dopasować metodę do swoich możliwości, preferencji i typu osobowości
i zadania, które mamy do wykonania. Może to być sporządzanie notatek, zapamiętywanie, czytanie. Zazwyczaj jednak dobrze jest łączyć kilka metod i z nich korzystać.

Jak widzisz wszystkie powyższe czynniki są ściśle ze sobą powiązane. Jeden wpływa na drugi, a drugi na trzeci. Postaraj się aby podczas Twojej nauki było wdrożonych ich jak najwięcej. POWODZENIA!