Świętokrzyska przygoda – śladami historii i natury
16 czerwca 2026 roku klasy I-III odbyły niezapomnianą wyprawę w serce Gór Świętokrzyskich; jednych z najstarszych gór w Polsce. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od JASKINI RAJ - jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Uczniowie mogli podziwiać niezwykłe formy naciekowe, stalaktyty i stalagmity oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat powstawania jaskiń i życia ludzi prehistorycznych. Kolejnym punktem wycieczki był PARK LEGEND W NOWEJ SŁUPI. To miejsce okazało się prawdziwym wejściem do magicznego świata świętokrzyskich baśni i podań. Przechodząc multimedialną ścieżkę edukacyjną, mieliśmy okazję poznać z bliska fascynujące historie oraz legendy. Przekonaliśmy się, czym zawinił zbój Kak, dowiedzieliśmy się, skąd wzięło się słynne madejowe łoże i jak wyglądały legendarne sabaty czarownic na Łysej Górze. Niezwykłe efekty świetlne i dźwiękowe, wciągające opowieści oraz wizyta w kinie 3D sprawiły, że legendy ożyły na naszych oczach. Ostatnim punktem naszej wyprawy było Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. To miejsce to prawdziwa skarbnica polskiej historii i techniki wojskowej. Z ogromnym zainteresowaniem obejrzeliśmy imponującą kolekcję ciężkiego sprzętu artyleryjskiego, pojazdów oraz samolotów, które robią niesamowite wrażenie. Eksponaty zgromadzone w muzeum to dla nas wspaniała, żywa lekcja patriotyzmu i historii. Wizyta tutaj skłania do głębokiej refleksji nad przeszłością i docenienia trudu polskiego żołnierza. Ta wycieczka była nie tylko świetną zabawą i wspaniałą integracją, ale również wciągającą lekcją historii i kultury naszego regionu.
