Europejski Dzień Logopedy
W dniu 6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy. W Polsce święto to jest organizowane od 2007 roku. Celem tego dnia jest rozpowszechnianie wiedzy logopedycznej, stworzenie warunków do szybkiej i rzetelnej konsultacji, informacji i diagnozy logopedycznej osobom z zaburzeniami mowy.
Z tej okazji uczniowie naszej szkoły mogli się zmierzyć z „łamańcami językowymi” przygotowanymi przez szkolnego logopedę panią Karolinę Czerczak. Na szkolnym korytarzu została przygotowana plansza z tekstami dla uczniów, która zachęcała do sprawdzenia swoich umiejętności dykcyjnych. Wśród nich znalazły się m.in. następujące frazy: „Pocztmistrz z Tczewa.”, „Szczwanego czepka szczwany czepek zaszczepił na szczypicę”, „Jola lojalna, Jola nielojalna”, „Stół z powyłamywanymi nogami” i wiele innych zdań, które były świetnym ćwiczeniem dykcyjnymi i sposobem na zabawę.
Na co dzień opieką logopedyczną w naszej szkole objęci są uczniowie z wadami wymowy i zaburzeniami mowy. Prowadzone są zajęcia systematycznie, raz w tygodniu dla każdego ucznia. Program zajęć dostosowany jest do wady wymowy lub zaburzenia mowy, zaś czas trwania, dobór metod i technik terapeutycznych rozpatrywane są w każdym przypadku indywidualnie. W terapii logopedycznej stosowane są ćwiczenia specjalistyczne, jak również wspomagające pracę logopedyczną. W pracy z uczniami wykorzystywane są ciekawe środki dydaktyczne, różnorodne gry logopedyczne oraz programy multimedialne, które mają na celu uatrakcyjnienie ćwiczeń oraz przyczyniają się do efektywnego oddziaływania logopedycznego.