Szkoła pamięta!
To już tradycja, aby w okolicach Wszystkich Świętych i Narodowego Dnia Niepodległości odwiedzać miejsca pamięci narodowej. Od kilku lat uczniowie naszej szkoły zapalają znicze i porządkują okolice wokół znajdującego się na Uroczysku Cygan obelisku (odsłoniętego w 2018 r.) upamiętniającego rodzinę Pająków zaangażowaną w działania konspiracyjne w czasie II wojny światowej. Jak można przeczytać na stronach Instytutu Pamięci Narodowej - pomnik stanął w miejscu, gdzie znajdował się dom Pająków będącym punktem kontaktowym i bazą oddziałów Kedywu Armii Krajowej "Mściciel", "Trojan", "Wicher" Inspektoratu AK Piotrków Trybunalski. Wszyscy dorośli członkowie rodziny dołączyli do Związku Walki Zbrojnej. Ignacy otrzymał pseudonim "Wiarus", jego żona Anastazja - "Mania", synowie Stefan i Marian - "Słowik" i "Maniuś", a córka Genowefa - "Gniewka". Dom rodzinny Pająków stał się oparciem dla miejscowych partyzantów. Był punktem kontaktowym, kwaterą, miejscem szkolenia i magazynem broni. Stan ten trwał aż do tragicznego 1943 roku, kiedy to Niemcy wpadli na trop partyzanckiej bazy i dokonali jej pacyfikacji - spalono zabudowania, a rodzinę, z wyjątkiem Genowefy, której udało się uciec, aresztowano. Za swoją patriotyczną postawę ojciec i synowie zapłacili cenę życia - zostali rozstrzelani w Tomaszowie Maz. Anastazję wysłano do obozu koncentracyjnego KL Ravensbruck, a czteroletnia Teresa i ośmioletni Roman, po zwolnieniu, zostali przygarnięci przez krewnych.
Nasze wizyty w miejscach pamięci narodowej znajdujących nie tylko na terenie Gminy Lubochnia pokazują uczniom, jak ważne jest zachowanie pamięci o tych wszystkich, którzy walczyli za naszą niepodległość.
Celem tych działań jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, tych którzy zapisali się w historii, a szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem naszego szacunku dla ich życia i dokonań.