Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Szlakiem bohaterów "Kamieni na szaniec" A. Kamińskiego

Dla uczczenia 80. rocznicy akcji pod Arsenałem uczniowie klas V – VIII pod opieką pań: Małgorzaty Smolarek, Agnieszki Polus i Moniki Romaldowskiej wyruszyli do Warszawy, przemierzając szlak bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

Najpierw zwiedzili II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego, do którego chodzili bohaterowie książki m.in. Alek, Zośka i Rudy. Historię szkoły i 23. Harcerskiej Drużyny „Pomarańczarnia” przedstawiła Zuza, harcerka i przewodniczka szkolna.

Następnie trasa wiodła przez Aleje Niepodległości, gdzie mieszkał Jan Bytnar „Rudy”, Plac UniiLubelskiej, na którym w czasie okupacji hitlerowskiej organizowano akcje Małego Sabotażu, Aleję  Szucha – gdzie znajdowała się siedziba aresztu śledczego Gestapo, w którym to torturowano „Rudego”, a skąd wyruszyła karetka więzienna, którą odbito pod Arsenałem.

Stamtąd udano się do Muzeum Więzienia Pawiak – gdzie przetrzymywano Rudego. Przewodnik muzealny bardzo interesująco opowiadał o niezwykle ciężkich warunkach, w których byli więzieni w czasie II wojny ludzie m.in. walczący z okupantem. Tam też znajduje się pierwsze wojenne wydanie „Kamieni na szaniec”. Szczególnie wymowne było wysłuchanie nagrań więziennych grypsów - małych liścików, wiadomości,  które udało się przemycić poza mury więzienia.

Kolejnym punktem programu było udanie się na Cmentarz Powązkowski do kwatery A 20, gdzie znajdują się groby powstańców warszawskich, nie tylko bohaterów książki „Kamienie na szaniec”. Uczniowie zapalili znicze na grobach: Aleksandra Kamińskiego, Stanisława Broniewskiego „Orszy”, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Aleksego Dawidowskiego, Jana Bytnara, Tadeusza Zawadzkiego. Na mogile „Rudego” i „Alka” zostawili tarczę szkoły, a pod pomnikiem Gloria victis oddali hołd wszystkim bezimiennym młodym ludziom, którzy walczyli w powstaniu warszawskim.

Na koniec udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie w dwóch grupach wraz z przewodnikami muzealnymi poznawali realia wojennej Warszawy przed i w czasie powstania. Duże wrażenie wywarło oglądanie autentycznych eksponatów cudem uratowanych z pożogi wojennej – biało-czerwonych opasek  na ramię, broni, mundurów, zrekonstruowanego ogromnego samolotu –
B- 24 Liberator. Oglądano także dokumentalne filmy z czasów powstania oraz  wstrząsający film 3D „Miasto ruin” przedstawiający z lotu ptaka zniszczoną stolicę w 1945 roku. Atrakcją pozwalającą wyobrazić sobie te trudne lata była możliwość przejścia podziemnymi kanałami.

To była niezwykła podróż w przeszłość. Prawdziwa lekcja żywej historii, która na długo pozostanie w pamięci uczestników.